Kategorie: Aktuálně

Exkurze v Mladé Boleslavi

Exkurze v Mladé BoleslaviNávštěva Škoda Auto a. s. a středověké krčmy Dětenice.

Hasičina není jenom práce a závody, ale také kultura. V pátek 27. listopadu jsme pořádali zájezd do automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Nedaleko se nachází i proslulá středověká krčma v Dětenicích, neváhali jsme tak a navštívili i tuto zajímavost. Kapacitu autobusu doplnili známí z Častrova a jiných okolních sídel. Vyjížděli jsme po pů 7, neboť v 10:30 jsme měli domluvenou exkurzi ve Škodovce. Cestou nastaly komplikace v podobě objížděk, k zákaznickému centru automobilky jsme tak dorazili s malým zpožděním. První část se skládala z prohlídky muzea a depozitáře, u které nechyběl výklad o historii závodu. V druhé části jsme zamířili přímo do areálu závodu. Jelikož je závod obrovský, cestovali jsme autobusem. Pěšky jsme pak nejprve zavítali do lisovny a svařovny a poté také na motážní linku, kde se kompletují nové vozy Škoda Octavia. Viděli jsme například montáž palubních desek a dalších komponent, které musí zaměstnanci do skládačky usadit za několik desítek vteřin. Vše jsme sledovali s údivem a asi nikdo z nás si nedokázal představit, že by zde pracoval. Poté jsme se vrátili zpět k zákaznickému centru, kde jsme měli chvíli na individulní prohlídku. Odjezd do nedalekých Dětenic jsme si ovšem nenaplánovali v ideální čas. Po 14. hodině míří většina lidí z práce a to se promítlo i na hustotě provozu. Ke středověké krčmě jsme ale i tak dorazili téměř na čas. Vyhladovělí z celého dne jsme očekávali, co nám nabídnou. Žrádelník skrýval pod zajímavými názvy jídel skvělé pokrmy. Výtečné bylo i prostředí a chování místní obsluhy. Domů jsme tak vyráželi nasycení a obohaceni o další kulturní zážitek.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, Doctor Who Tours odpovědět
Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-prix-de-la-boite/
, Stress-Reducing Tec... odpovědět
If you have been feeling stressed lately, but you are not sure how to deal with it, the advice in this article can help. Feelings of stress are increasingly common in today's world, but there are ways to help. This article will teach you some easy ways to overcome your stress.

achat sildenafil pfizer odt
, fake watches odpovědět
Whether its Patek Philippe, Rolex or breitling replica added brands, their new accepted models are do altered and acquired from replica rolex their best pieces–we see a absolute retreat to the best market. There are beneath and beneath of swiss replica watches these abundant best pieces that abide in aberrant condition and those absolutely aberrant pieces will alone abide to acknowledge over time,” said Reginald Brack, chief carnality admiral and all-embracing arch of retail for watches at Christie's in an April, 2015 Cigar Aficionado annual feature.
, replica watches uk odpovědět
Many apperceive the cast Tag Heuer, which has <a href="http://www.toprolexsreplicauk.co.uk">replica rolex</a> some arising collectible examples. The added abnormal and colorful, the added absorption they get. This includes the Monaco model, although these models accept <a href="http://www.redwoodfurniture.co.uk">replica replica watches</a> already acquired abundant cachet to be on the top ancillary in agreement of amount if they accept accustomed able affliction and storage. Other brands with abeyant for beginning collectors are Ulysee-Nardin, Universal Genve and Longines if in excellent condition, all of <a href="http://www.replicaonlinesuk.org.uk">uk replica watches</a> which are featured in Haines book Vintage Wristwatches.
, http://www.watches-rep odpovědět
How will Paul and artist of the town of Rolex replica watches, now that finally reminds of his office to track omega no later than tomorrow? He must be able to trace UK Replica watches omega-time, or he will be pain! The artist of replica handbags Vibo Valentia is now clear that the problem must be solved: you will have to attend to inquire to track UK Replica handbags and omega watches, relying only on his strength. The decision of Replica handbags is to arrive at a resolution, helmets the world.
odpověděl(a)
your information is good to me thanks

https://goo.gl/LaoTcx || https://goo.gl/Pv9fww || https://goo.gl/9oGdyP